Молитвы великомученику Меркурию Кесарийскому

Тропарь великомученику Меркурию Кесарийскому

глас 4

Мученик Твой, Господи, Меркурий,/ во страдании своем венец прият нетленный от Тебе, Бога нашего:/ имеяй бо крепость Твою,/ мучителей низложи,/ сокруши и демонов немощныя дерзости./ Того молитвами// спаси души наша.

Кондак великомученику Меркурию Кесарийскому

глас 4

Во бранех непобедимаго воина/ и в бедах непостыдна заступника,/ песньми Меркурия ублажим, славяще,// празднующия бо память его весело от бед избавляет и скорбей.

Молитва великомученику Меркурию Кесарийскому

О, великомучениче святый и доблий воине Христов Меркурие, страданием, кровию и смертию своею верность Христу и Церкви Его свидетельствовавый и сего ради венец жизни от Него приявый! Ныне в хвалебных песнех тебе прославляюще, смиренно к тебе припадаем и усердно молим: предстатель буди пред Богом о душах наших неусыпный, умоли Владыку Господа, да сохранит Святую Церковь Свою и всех чад ея в союзе любве и единомыслии, да утвердится мир и безмятежие в людех, во Отечестве нашем живущих, да познают вси, яко Христос есть Путь, Истина и Жизнь, и да приидут к Нему вси труждающиися и обремененнии, и упокоит их. О великий угодниче Божий! Крепкое стояние в вере нашей даруй нам, благодатную помощь нам низпосли, да мирное, тихое и богоугодное житие поживем в веце сем и достойне с тобою в день оный восхвалим Пресвятую Троицу, Отца и Сына и Святаго Духа, во веки веков. Аминь.

Ковчег с частицей мощей великомученика Меркурия Кесарийского

Житие великомученика Меркурия Кесарийского